Powstanie warszawskie -2020

Dzisiaj 1 sierpnia 2020 w Grodzisku Mazowieckim mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w imprezie upamiętniającej rocznicę Powstania warszawskiego 1944.  Uczestników było bardzo wielu. Począwszy od najmłodszych aż po seniorów.  Maraton powstańczy polegał na tym że uczestnicy musieli zaliczyć wszystkie obiekty powstańców i wykonać tajne zadanie. Nasz Klub Krótkofalowców SP5PMU organizował łączność. Zadaniem do wykonania przez uczestników było nadanie tajnego komunikatu radiowego. Przy stacji czuwał powstaniec oraz Eligiusz SP5GMN wraz z Sylwestrem SQ7FJQ.  Wszystkie komunikaty potwierdzał tajnym hasłem kolega Witek SQ5WR.  Nad całą akcją czuwał w klubie nasz kolega Janek.  Reporterski zwiad śladem powstańców starał się dokumentować Ryszard SP5TBE wraz z Szymonem SP5SG.  W jednym punkcie spotkaliśmy się z pierwszą przeszkodą, a mianowicie obieranie ziemniaków na czas. Uczestnik którego spotkaliśmy szczęśliwy z tego powodu nie był – ale nie dawał za wygraną. W następnym miejscu zastaliśmy wystawę oryginalnych przedmiotów i dokumentów  z tamtego okresu.  Kolejny punkt nas zaskoczył. Prawdziwa konspiracja. Zaciemnione pomieszczenie a w nim dokumenty i kałamarze z atramentami. Tu trzeba było pod lupą podrobić podpis dr Fischera. Na fotografii znajduje się oryginalny jego podpis. Należało to zrobić przy użyciu stalówki i atramentu w odpowiednim kolorze. Całe zaciemnione pomieszczenie robiło wrażenie. Poczuliśmy jak było to ważne i ściśle tajne. Wrażenie niesamowite.  Następny punkt konspiracyjny potwierdzał autentyczność i uczestnikom wręczano plany okolicznych dróg i miejscowości.  Do ostatniego punktu nie dotarliśmy.